Terminarz rekrutacji na studia - architektura 2020/21


W tym roku z wiadomych powodów rekrutacja na studia wygląda zupełnie inaczej. I mimo że matury piszemy stacjonarnie, to egzaminów stacjonarnych w tym roku nie ma. Zmienia się dużo, m.in. format na którym wykonujemy prace - raczej rysujemy na A3, żeby łatwiej było wysłać rysunki pocztą. Część politechnik zdecydowała na egzamin zdalny, część na portfolio, a niektóre rozdają na start maksymalną liczbę punktów za rysunek. Żeby więc nie musieć przekopywać się przez strony politechnik, zebrałam wszystkie informacje w tutaj. Porównuję 9 najpopularniejszych uczelni, wiadomo jest ich więcej.
P.S. Na dole strony jest tabelka z terminami!
Tutaj jeszcze link do tabelki z terminami opłat i dostarczania dokumentów: klik.

Politechnika Warszawska

W tym roku pojawiła się nowa oferta - oprócz studiów I i II stopnia, możemy też zapisać się na 6-letnie studia jednolite. Zabiera nam to jedynie opcję zmiany szkoły po uzyskaniu tytułu inżyniera. Uczelnia podkreśla, że dzięki temu otrzymujemy jednolity tok kształcenia. Natomiast studia I-stopnia mają być jedynie w języku angielskim - info tutaj.
Warunki kwalifikacji: Przesłanie portfolio 5 prac prezentujących zainteresowania kandydata i zdanie egzaminu online. Czas na wysłanie portfolio to 1-3 lipca.
Przedmioty maturalne - przydadzą się po jednym z dwóch grup: fizyka i informatyka lub geografia, historia, historia sztuki i j.polski.
Szczegóły: https://www.arch.pw.edu.pl/Kandydaci/Studia-jednolite


Politechnika Krakowska

Kraków też zdecydował się na portfolio + egzamin zdalny. Do teczki należy wykonać 5 prac, z czego 4 z natury i jedną z wyobraźni. Natomiast egzamin online będzie polegał na wykonaniu rysunku/rysunków na jednym arkuszu B2. Rejestracja jest  już otwarta. Przy wpisywaniu danych z matur trzeba wpisać datę wydania świadectwa maturalnego, dla tegorocznych maturzystów ma to być 11 września 2020.
Przedmioty maturalne: historia, historia sztuki, wos, geografia, fizyka
Szczegóły: https://rekrutacja.pk.edu.pl/i-stopien/


Politechnika Wrocławska

Wrocław był niezdecydowany, harmonogram rekrutacji został wrzucony na stronę już dawno z założeniem, że egzamin odbędzie się na miejscu w sierpniu. Teraz jednak termin zmieniono na początek lipca i pojawiły się szczegółowe procedury przeprowadzenia egzaminu na Zoomie. W pierwszy dzień kandydat musi na własną rękę zorganizować sobie modelkę. O portfolio na razie nie było mowy. Prace z egzaminów trzeba będzie przesłać pocztą. Po zakwalifikowaniu się, dokumenty należy dostarczyć między 19 a 24 sierpnia.
Przedmioty maturalne: tylko fizyka (matematyki nie wymieniam, bo jest potrzebna wszędzie)
Szczegóły: http://rekrutacja.pwr.edu.pl/rekrutacja-1/rekrutacja-krok-po-kroku/terminarz-przyjec/studia-i-stopnia-stacjonarne


Politechnika Gdańska

Chyba najwcześniej wrzucony harmonogram. Na stronie napisali coś o konkursie świadectw, wydaje mi się, że chodzi po prostu o papier z wynikami matur, a nie o oceny ze świadectwa(?). Portfolio nie ma, natomiast jest 5-dniowy egzamin i każdego dnia trzeba wykonać po jednej pracy. Nie ma jednak wyznaczonych na razie ścisłych godzin rysowania. Być może kandydaci będą mieli większą swobodę czasową. Ważne: rysunki trzeba będzie przesłać pocztą. Dostarczenie dokumentów po zakwalifikowaniu się na studia będzie możliwe przez cały wrzesień.
Przedmioty maturalne: historia sztuki lub informatyka
Szczegóły: https://pg.edu.pl/rekrutacja/terminarz-rekrutacji/studia-i-stopnia


Politechnika Śląska

Po długim oczekiwaniu, harmonogram już jest! Gliwice zdecydowały się na dwa egzaminy tego samego dnia, oba online. Prace należy przesłać drogą elektroniczną najpóźniej godzinę po zakończeniu testu. Po ogłoszeniu wyników egzaminu kandydaci mają czas do 26 sierpnia na wgranie skanów dokumentów. Na stronie uczelni jest informacja, aby śledzić komunikaty (link tu), ponieważ nie ma jeszcze szczegółowych informacji o sposobie przeprowadzania egzaminu.
Harmonogram: https://rekrutacja.polsl.pl/harmonogram/#1526543008080-10


Politechnika Opolska

Opole prawdopodobnie zrezygnowało z egzaminu w tym roku. W zamian kandydat musi przesłać w wersji elektronicznej portfolio składające się z 10 prac. W tym: 3 rysunki martwej natury, 2 rysunki postaci, 2 kompozycje z brył i 3 kompozycje architektoniczne. I tutaj prawdopodobnie wyjątek: format pozostaje ten, co zawsze - 50x70cm. Za każdą pracę można otrzymać do 30 punktów. Rejestracja i przesyłanie prac trwają do 16 sierpnia.
Przedmioty maturalne: chemia, fizyka, informatyka.
Terminarz: https://www.po.opole.pl/index.php?mod=rekrutacja;harmonogram
Szczegóły: https://www.po.opole.pl/index.php?mod=rekrutacja;architektura


Politechnika Poznańska 

Na stronie pojawił się już harmonogram, ale nie wspomina nic o rekrutacji na architekturę. Natomiast na stronie samego wydziału znalazłam perełkę - nie ma egzaminu! Ani portfolio. Kandydaci na kierunek Architektura Wnętrz i Architektura dostają z góry maksymalną ilość punktów za rysunek. Fair? Ucieszą się na pewno ci, którzy postawili na przygotowanie do matur bardziej niż do egzaminu. Źródło tutaj: http://architektura.put.poznan.pl
Harmonogram: https://www.put.poznan.pl/pl/zasady-rekrutacji/harmonogram-rekrutacji

Wrzucam powiększone zdjęcie, bo w linku to mało co widać.


Politechnika Łódzka

Rekrutacja jest już otwarta, pojawił się też harmonogram. Egzamin ma się odbyć 21 sierpnia. Wygląda na to, że nie będzie online, tylko na miejscu. Ma trwać 5 godzin i składać się z dwóch części - jedno zadanie należy wykonać na formacie B2, a drugi na połówce. Jest też opcja zapisania się na ten kierunek w języku angielskim, wtedy oprócz jednego języka obcego biorą również pod uwagę drugi.
Szczegóły: https://rekrutacja.p.lodz.pl/pl/harmonogram




Będę jeszcze aktualizować informacje, ale jeśli chcecie być na bieżąco, to zapraszam tutaj.
W razie gdyby zauważylibyście błędy, to piszcie, poprawię. Powodzenia na reszcie matur!

Komentarze

Popularne posty